Vzorníky barev

Průvodce světem barevných odstínů.

Barvy a vzorníky

Vnímání barev je subjektivní,
a proto se barevné tóny určují podle barevných vzorníků. Pokud si svou barvu vyberete podle vzorníku, budete mít jasnou představu o jejím výsledném odstínu.

Výzkumy vnímání barev ukázaly, jak kultura nebo životní podmínky dokáží ovlivnit to, jak jsou barvy lidmi vnímány. Například Eskymáci dokáží rozeznat větší množství odstínů bílé a šedé.

Různé jazyky také mají pro barvy různé množství slov. Angličtina vyjádří základní barvy pomocí 11 slov, na druhou stranu lidé kmenu Deni žijící v Indonésii mají pro stejný počet barev pouze 2 slova.

Svět barev je plný velkého množství odstínů.
Při aplikaci barvy na různé povrchy také dochází k různému výslednému efektu. Proto se barvy vybírají pomocí vzorníků, v praxi se nejčastěji můžete setkat se třemi.

Správná barva čeká jen na vás…
… ve vzorníku.

Stahujte si mobilní aplikaci PRIMALEX

Obsahuje kompletní vzorník odstínů NCS
a další užitečné nástroje:

  • Funkce měření plochy
  • Identifikace barevných odstínů
  • Všechny produkty pěkně přehledně
  • Nejbližší prodejna se všemi kontakty
Google play
App Store

RAL CLASSIC A RAL DESIGN

Vzorník barev RAL je celosvětově uznávaný systém barev,
který se dělí na RAL CLASSIC a RAL DESIGN.

RAL CLASSIC představuje celkem 213 odstínů a požívá se převážně v průmyslové výrobě (ocelové konstrukce, výroba nábytku apod.).

Řada RAL DESIGN obsahuje 1625 odstínů, které jsou vhodné pro určování komplexního barevného řešení stěn v interiérech bytů, ale i průmyslových staveb.

VZORNÍK NCS

Vzorník NCS (Natural Color Systém®) je dnes nejuznávanější a z hlediska subjektivity nejpřesnější vzorník barev. Byl vytvořen na základě názorů a shody velkého množství pracovníků z oblasti vědy, architektury, psychologie, módního návrhářství. Lze ho využít pro posuzování barev do bytu, fasádních barev ale také syntetických emailů a vodou ředitelných barev.

Co vše
lze vyčíst
z NCS kódu?

Pod tímto číselným označením se skrývá procentuální vyjádření tmavosti a sytosti odstínu.

Tip: doporučuje se kombinovat v interiéru odstíny, které mají stejný součet těchto dvou čísel. Např.:
   S 2030 – Y90R
a S 3020 – B30G

Tento kód je součástí barevného NCS kruhu v němž jsou umístěné 4 základní barvy Y-R-B-G (žlutá, červená, modrá a zelená). Kombinací těchto základních barev nám vzniká takzvaný odstín. V našem případě to tedy znamená, že tento odstín se skládá z kombinace 10 % žluté a 90 % červené bar­vy.

Fasádní vzorník – systém F

Za tímto vzorníkem stojí náš vlastní vývoj, který umožňuje zajímavě řešit podobu fasád a omítek s produkty Primalex. Fasádní vzorník zahrnuje paletu 270 barevných odstínů, které obsahují jak klasické barevné odstíny, tak i moderní určující trendy v exteriérech. Při vývoji barevných odstínů byla věnována zvláštní pozornost vysoké světelné stálosti všech barevných odstínů.

Světelnou stálost nebo hlavně její výši sledujeme především u barev, které používáme na exteriér.

Barva je vystavena náročnému působení přírodních podmínek, a čím vyšší světelná stálost, tím delší životnost barevného odstínu.

Colordesigner

Vymalujte si Váš pokoj!

spustit aplikaci >

Když je vymalováno

Interaktivní
aplikace pro vaši
inspiraci.

více zde >

Inspirace

Načerpejte inspiraci
v naší galerii interiérů
a exteriérů.

nechte se inspirovat >

<