Prostor pro historii

Prostor
pro historii

1877

1877

Z popraviště
na zaoceánské lodě

Píše se rok 1877 a v obci Stupno, která dodnes drží tento svůj název v okrese Rokycany, byla založena společnost na zpracování červeného prášku oxidu železitého.

Oxid železitý

vzniká jako odpadní látka při výrobě kyseliny sýrové a říká se mu krkolomným hebrejským slovem kolkotharu, což neznamená nic jiného než popraviště.

Z této původně odpadní látky však tehdejší stupenský závod dokázal vyrobit tak kvalitní nátěry, že se o nich brzy dozvěděli i za hranicemi Rokycan. Tyto nátěry brzy začaly chránit zaoceánské lodě v mnohdy extrémních podmínkách při jejich plavbách a doslova tak brázdily celý širý svět.

Do 60. let dvacátého století byly zaoceánské lodě jediným spojením mezi Amerikou a Evropou.

1878

1878

Na území dnešního Afghanistánu se těžil polodrahokam lapis lazuli.
Ten se po staletí drtil na barvu, jejíž název v sobě obsahuje moře – ultramarin.

V Břasích je
ultramarin
jako doma

V roce 1878 firma Starck zřídila v Břasích továrnu na výrobu této původně velmi vzácné barvy.
Způsob výroby syntetického ultramarinu byl přitom objeven až v roce 1827 ve Francii, a to až poté co na způsob jeho výroby byla vypsána finanční odměna rovnající se dvounásobku ceny 2 kg této barvy přírodního původu.

1908

1908

Den, kdy k nám
byl zaveden
elektrický proud

Stalo se tak na podzim 12. září roku 1908, kdy dráha poháněná do té doby koňmi byla nahrazena elektrickou lokomotivou na úzkorozchodné trati. Koně si mohli doslova a konečně odfrknout, protože síť továren firmy Starck se velmi rychle rozrůstala.

V té době se zprávy šířily ještě trochu hůře, než je tomu dnes. Ale dodnes nikdo nezpochybnil, že úzkokolejka v Břasích byla první elektrizovanou úzkorozchodnou tratí na území našeho státu a druhou elektrifikovanou tratí v Čechách vůbec. A nezůstalo jen u toho.

1945

To by se mělo
tesat do kameniny

1945

V roce 1945 proběhlo něco, co bylo v té době označováno za fúzi ve prospěch všech.
Firma J. D. Starck se přejmenovala na Dolové a průmyslové závody a byla znárodněna.

Další změny na sebe nedaly dlouho čekat a po několika dalších přejmenováních a začleňováních vznikl samostatný národní podnik Chemická keramika Břasy.

Kromě běžné keramické produkce se závod v Břasích specializoval na výrobu kameniny.

1968

Fenomén „květinových dětí“ dorazil i do tehdejšího Československa. Tyto tzv. děti byly režimem pronásledovány, hlavně za protisocialistickou činnost a vyhýbání se vojenské povinnosti. Významným místem projevů proti tehdejšímu režimu se stala tzv. Lennonova zeď v Praze na Kampě.

1968

Primel na scéně

Některé zlepšováky upadnou po prvním opojení ihned v zapomnění a některé navždy změní svět. A to byl v roce 1968 i případ Primalexu, tedy v té době ještě výrobku uvedeným pod názvem Primel. Jednalo se o bílou nátěrovou hmotu, která vznikla na základě zlepšovacího návrhu.

Primel ekonomicky zachránil tehdejší chátrající hospodářské výsledky keramických závodů v Břasích a doslova přes noc se stal vycházející hvězdou v podmínkách plánované ekonomiky.

1989

1989

Primalex se brzy zabydlel u každého doma, na stěně. Není proto překvapením, že další expanze podniku byla dalším logickým krokem.
V roce 1989 je pořízena nová výrobní linka a s ní rovnou i celá nová hala. Postupně se také začala psát i novodobá historie značky a firmy Primalex, kdy v souladu s tehdejší politickou situací byl podnik převeden na formu akciové společnosti a zprivatizován.

Značka, kterou zná
každý v Čechách
i na Slovensku

2002

2002

Doba barevná

Značka Primalex byla dlouho synonymem pro krásně bílé stěny, to se ale mělo brzy změnit. Nastala doba barevná, kdy lidé začali experimentovat s barvami. V roce 2002 se tak poprvé začaly výrobky značky Primalex tzv. tónovat.

Primalex disponuje širokou sítí tónovacích center, v roce 2015 je to již přes 300 strojů.

Celkový počet výrobků, které lze tónovat je cca 40 druhů.

Barvy vnesly mezi výrobky značky Primalex prostor pro další inovace a portfolio našich výrobků se tak začalo dynamicky rozšiřovat. V krátkém mezidobí Primalex využíval průmyslový kolorovací systém K99, který byl však brzy nahrazen systémem CMS 2010 (Colour Mixing System).

Nový systém nám umožňuje natónovat více než 20 000 odstínů přesně podle vašich přání pro nátěry do interiéru i exteriéru na fasády, na dřevo i na kov v mnoha různých kvalitách přesně podle vašich potřeb a peněženky.

2005

2005

Kov a dřevo

Kvalita nátěrových hmot značky Primalex začala v roce 2005 překračovat hranici stěn. Tento krok byl pro mnohé překvapivý, ale je nutné si uvědomit, že značka Primalex získala za celou dobu své existence ohromné množství zkušeností s výrobou barev.

Rozšíření i do kategorie barev na kov a dřevo tak bylo zcela logickým krokem.

Společnost Primalex se začlenila do skupiny SigmaKalon a začala produkovat barvy na bázi vodou ředitelných a syntetických.
Naše nabídka barev na kov a dřevo je velmi široká a pokrývá všechny možné aplikace.

2010

2010

Primalex byl velmi dlouho synonymem pro krásně bílou zeď. Ale trendy a inovace brzy změnily barevnou náladu ve společnosti a Primalex začal produkovat barvy v různých odstínech. Tomu bylo potřeba přizpůsobit i to, jak je značka Primalex vnímána.

Svět barev Primalex nyní vyjadřuje logo uzpůsobené jako barevná zeměkoule.
Psal se rok 2010 a byla to velká změna pro Primalex i pro jeho zákazníky.

Logo jako malované

2015

Naši lidé, tvoří prostor
pro vaše nápady

<